یکشنبه, سپتامبر 26, 2021

آتشی که کرونا به جان موسیقی ایران انداخت

در شش‌ماه نخست سال ۱۳۹۸ مجوز برگزاری ۲۷۰ عنوان اجرای صحنه‌ای با ۵۲۰ نوبت اجرا و در شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹ و پس از شیوع کرونا تنها مجوز ۱۶ عنوان اجرای صحنه‌ای با ۳۰ نوبت اجرا.
تفاوتی فاحش در اعداد و ارقام که نشان می‌دهد شیوع کرونا در ایران با منبع اصلی درآمد اهالی موسیقی چه کرده است.

برگزاری کنسرت، تولید آلبوم و تدریس؛ این‌ها سه حوزه‌ای بود که اهالی موسیقی در ایران، تا پیش از آن که شیوع کرونا شیوه کار و کسب درآمدشان را تغییر دهد برای گذران زندگی به آن امیدوار بودند.

کرونا که آمد نسخه برگزاری کنسرت را پیچید و تعطیلش کرد؛ اتفاقی که از سوم اسفند ۱۳۹۸ و هم‌زمان با نخستین اطلاعیه روابط‌عمومی وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی مبنی بر تعطیلی کلیه فعالیت‌های فرهنگی‌وهنری رخ داد و تا اکنون، نیمه دوم شهریور ۱۴۰۰ ادامه دارد و هرچند متولیان حوزه موسیقی در تلاشی نصفه‌ونیمه کوشیدند این جای خالی را با برگزاری کنسرت آنلاین پر کنند اما به دلایل متعدد ناموفق بودند. تدریس چه خصوصی و چه در آموزشگاه‌ها نیز تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفت و تنها تولید آلبوم ماند که همچنان ادامه دارد.

برای آن که تصویری از وضعیت برگزاری کنسرت‌ها پیش از آمدن کرونا به دست دهیم آمار و ارقامی از میزان فروش آن‌ها در دست نداریم چرا که نه دفتر موسیقی و نه شرکت‌های برگزارکننده تا به حال هیچ‌کدام اقدام به انتشار عمومی این آمار نکرده‌اند. آن‌چه برایمان باقی می‌ماند آمار مجوزهای صادرشده دفتر موسیقی در زمینه اجرای صحنه‌ای است که بازه زمانی شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۸ و شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹ را برای مقایس