یکشنبه, سپتامبر 26, 2021

احتمال برخورد سیارک بنو با کره زمین!

“فضاپیمای OSIRIS-REx” در اوایل سال جاری نزدیک سیارک بنو بود؛ اگر چه این سیارک در سال ۲۱۳۵ به زمین نزدیک می‌شود اما دانشمندان احتمال برخورد این سیارک با کره زمین را در سال ۲۳۰۰ محتمل می‌دانند.
به نقل از پارسی پیام ؛ “فضاپیمای OSIRIS-REx” در اوایل سال جاری نزدیک سیارک بنو بود و امروز محققان پیش‌بینی کرده‌اند که احتمال برخورد این سیارک با کره زمین در آینده‌ای نزدیک بسیار کم است.

محققان ناسا از داده‌های سفر این فضاپیما برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد مدار این سیارک استفاده کرده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد موقعیت آینده آن را پیش‌بینی کنند؛ اگر چه این سیارک در سال 2135 به زمین نزدیک می‌شود اما هنوز هیچ خطری ساکنان کره زمین را تهدید نمی‌کند اما دانشمندان درصد بسیار جزئی احتمال برخورد این سیارک با کره زمین را در سال 2300 محتمل می‌دانند.

یکی از دانشمندان ناسا می‌گوید: اطلاعات OSIRIS-REx بسیار دقیق است و می‌توانیم با تکیه بر این داده‌ها مسیر آینده سیارک بنو را تا سال 2135 محاسبه و پیش‌بینی کنیم؛ اگر چه دلیلی برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های خارج از کره زمین برای 300 سال آینده وجود ندارد اما این نشان می‌دهد که چگونه فناوری ردیابی سیارک‌ها در حال پیشرفت است و این برای ردیابی سایر سیارک‌های خطرناک و ردیابی آنها در حین حرکت در منظومه شمسی بسیار مهم است و به محض اینکه زمین در معرض برخورد با سیارک‌ها قرار بگیرد، هشدار صادر خواهد شد.

“کلی‌فاست” مدیر برنامه رصدهای اجسام نزدیک به زمین در مقر ناسا در واشنگتن گفت: ماموریت این بخش از ناسا، دفاع سیاره‌ای ناسا از سیارک‌ها و دنباله‌دارهایی است که می‌توانند به زمین نزدیک شوند که ناسا آنها را پیدا کرده و رصد می‌کند. ما این تلاش‌ها را از طریق بررسی‌های نجومی مستمر انجام می‌ده