دوشنبه, سپتامبر 27, 2021

ضرورت بررسی عوارض واکسن ها بر توان باروری مردان

متخصصان خارجی در بیست و دومین کنگره رویان به ضرورت بررسی عوارض واکسن های ضد کرونا بر توان باروری مردان تاکید کردند.

به نقل از پارسی پیام ، پروفسور جیووانی کرونا متخصص زنان و مردان در بخش غدد درون ریز دانشگاه بیمارستان مگیوره در بولونیا (ایتالیا) امروز در بیست و دومین کنگره رویان که به صورت آنلاین برگزار شد در بخش مرتبط با کرونا در خصوص عواقب آندرولوژیک کووید-۱۹ گفت: سطح بیان تستیکولار angiotensin-converting enzyme ۲، گیرنده اسپایک پروتئین SARS-COV۲، سرین پروتئاز ۲ جای گرفته در طول غشاء سلول و پروتئین های وابسته به آندروژنی که به اتصال ویروس کووید-۱۹ به گیرنده های سلول کمک می کنند، از ابتدای آغاز پاندمی نگرانی های زیادی را درخصوص احتمال اثرات منفی طولانی مدت ابتلا به کووید-۱۹ بر سیستم آندرولوژیک مردان ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: شواهد به‌دست آمده تاکنون متعارض است، با این حال یافته‌های انجمن آندرولوژی ایتالیا وانجمن سلامت جنسی نشان می دهد احتمال وجود ویروس کووید-۱۹ در مایع منی و انتقال آن در طی آمیزش جنسی خارج از دوره ابتلای حاد به بیماری وجود ندارد. با وجود این، احتمال جای‌گیری ویروس در دستگاه تولید مثلی مردان، دست کم در دوره حاد ابتلا به بیماری، لزوم پیگیری عواقب آندرولوژیک ابتلا به کووید-۱۹ را در درازمدت نشان می دهد. در همین راستا، یافته های مقدماتی نشان می دهند احتمال عواقب منفی طولانی مدت بر هورمون ها و خصوصیات مایع منی در مردان مبتلا شده به کووید-۱۹ وجود دارد.

کرونا خاطر نشان کرد: استفاده از واکسن های ضد کرونا تنها راه حفظ سلامت عمومی و سلامت آندرولوژیک جامعه در برابر ویروس کووید-۱۹ است؛ اما متاسفانه بررسی هایی که تاکنون برای اطمینان از امنیت اس