یکشنبه, سپتامبر 26, 2021

قلب واحد پتروشیمی در چَنگ دانشمندان ایرانی

محققان و دانشمندان یک شرکت دانش‌بنیان چند نوع از “کاتالیست‌ها” که قلب واحد پتروشیمی‌ هستند را برای نخستین بار در کشور طراحی و تولید کرده‌اند؛ با تولید کاتالیست‌ها سالانه از خروج ۶ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شده است.
به نقل از پارسی پیام؛ یک شرکت دانش‌بنیان چند نوع از کاتالیست‌ها که قلب واحد پتروشیمی‌ها هستند را برای نخستین بار در کشور طراحی و تولید کرده است؛ با تولید کاتالیست‌ها سالانه از خروج 6 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شده است. موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در بومی‌سازی “کاتالیست‌ها” (قلب واحد پتروشیمی‌)

در کشورهایی مثل ایران با اقتصادی متکی به نفت، توسعه صنایع برپایه پتروشیمی، اتفاقی است که می‌تواند تا حد زیادی سهم خام‌فروشی در صنعت نفت را کاهش بدهد و در چنین شرایطی تولید برخی محصولات مثل کاتالیست‌ها برای تداوم کار پتروشیمی‌ها بسیار حیاتی است.

دکتر “محمدرضا سویزی” کارآفرین و مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: در صنعت پتروشیمی ما بخشی به نام “کاتالیست” داریم که وظیفه اصلی تبدیل مواد به محصولات را به عهده دارد؛ صنعت پتروشیمی کشور ما از دیرباز به خارج از کشور وابسته بوده است که این هم در حوزه تکنولوژی و هم در حوزه کاتالیست بوده است و یکی از گلوگاه‌های صنعت، کاتالیست‌ها است که معمولاً شرکت‌های خارجی دانش تولید آن را در اختیار ما قرار نمی‌دهند و انحصاراً در اختیار خودشان