دوشنبه, سپتامبر 27, 2021

مراقب عوارض اسکلتی عضلانی دوران کرونا باشیم

دبیر انجمن فیزیوتراپی ایران به مردم توصیه کرد مراقب عوارض اسکلتی عضلانی‌ دوره حاد بیماری کرونا باشند.

به نقل از پارسی پیام – از انجمن فیزیوتراپی ایران، عبدالرحمن اهوازیان افزود: گرچه که درگیری ریوی در بیماران مبتلا به کووید بارز است اما عوارض اسکلتی عضلانی ناشی از بیماری کووید عمدتا در دوره حاد به دلیل اهمیت بیشتر بازگردانی ثبات قلبی عروقی ریوی و در درازمدت به دلیل سهل انگاری بیماران و مراقبین آنها، دچار ساده انگاری می شوند.

وی اظهار داشت: در مراحل حاد عمده تلاش کادر درمان معطوف به درمان های دارویی ضد ویروسی و ضدالتهابی برای حفظ جان بیماران و کاهش شدت درگیری بیمار است و بعضا عدم توجه به وضعیت دهی صحیح بیمار و رخوت و خستگی بیمار ناشی از ابتلا می تواند مفاصل و عضلات را در وضعیت مرضی قرار دهد.

اهوازیان تصریح کرد: در درازمدت نیز با رد شدن نگرانی های فاز حاد بسیاری از بیماران از علائم عوارض اسکلتی عضلانی شکایت دارند. طبق مطالعات انجام شده، ۵۰ درصد بیماران مبتلا به کووید درد عمومی بدن را تجربه می کنند و دیگران نیز به نسبت های متفاوتی از درد عضلات، مفاصل و به طور مشخص کمردرد جدید رنج می برند.

به گفته وی، درد عضلات، درد مفصل، گلودرد، درد شکم، درد قفسه سینه و سر درد معمولا همراه با عوارض ریوی رخ می دهند اما این علایم ممکن است حتی به صورت تکی در بیماران رخ دهند.

اهوازیان خاطر نشان کرد: بخشی از بیماران کووید نیز ممکن است فقط با علامت کمردرد به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه کنند و پس