دوشنبه, سپتامبر 27, 2021

چین ۳ ماهواره آزمایشی به فضا پرتاب کرد

شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) اعلام کرد که کشور چین روز سه‌شنبه سه ماهواره آزمایشی را با موفقیت به مدار از پیش تعیین‌شده ارسال کرد.
به نقل از پارسی پیام ؛ موشک Long March-2C کشور چین حامل ماهواره‌های آزمایشی، از مرکز پرتاب ماهواره “Jiuquan” در شمال غربی چین در 24 اوت 2021 پرتاب شد. شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) اعلام کرد که کشور چین روز سه‌شنبه سه ماهواره آزمایشی را با موفقیت به مدار از پیش تعیین‌شده ارسال کرد.

این 385‌ امین ماموریت پروازی راکت‌های حامل سری لانگ‌مارچ است که برای آزمایش فناوری‌های ارتباطی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. موشک Long March-2C کشور چین که حامل ماهواره‌های آزمایشی است از سوخت مایع در دمای معمولی استفاده می‌کند و عمدتاً برای پرتاب ماهواره‌ها در مدار پایین استفاده می‌شود.

چین در سال 2018 و 2019 برای دو سال پیاپی توانسته رتبه نخست در زمینه تعداد پرتاب‌های فضایی دنیا را بدست بیاورد؛ به عنوان نمونه در سال 2019 با 34 پرتاب در رتبه نخست و بالاتر از آمریکا با 27 پرتاب قرار گرفت که در هر یک این پرتاب‌ها غالباً بیش از یک ماهواره در مدار قرار گرفته است؛ تعداد 34 پرتاب در سال یعنی بطور میانگین هر 10 روز یک پرتاب انجام شده است! که این رقم در مقایسه با کشورمان که سالانه 1 یا نهایتاً 2 پرتاب انجام می‌دهیم بسیار قابل توجه است. فرآیند ساخت تجهیزات، آزمایش زیرسیستمها، سرهم کردن زیرمجموعه‌ها، آماده‌سازی موشک و ماهواره و فرستادن آن روی سکو و شارژ و آماده‌سازی نهایی … بسیار زمانبر، دقیق و پیچیده است.