یکشنبه, سپتامبر 26, 2021

کم توجهی دولت به بیماران سرطانی/عدم تخصیص ارز دولتی به تجهیزات مراکز پرتودرمانی دولتی؛ درد دیگری بر درد بیماران

رضا صادقی، فعال پزشکی در درمان سرطانی و آنکولوژی در مورد وضعیت بیماران سرطانی در کشور گفت: متاسفانه با روند رو به سرطان در کشور مواجه هستیم؛ در خانم ها سرطان پستان و در مردان سرطان پروستات و کولون بسیار شایع است.
وی با بیان اینکه هرماه ۱۰۰ بیمار برای پرتودرمانی به این بیمارستان مراجعه می کنند، افزود: بخش رادیوتراپی و انکولوژی بیمارستان شهدای تجریش با قدمت حدود ۵۰ سال با دارابودن بخش مجزا جهت شیمی درمانی (بستری و سرپایی) و دو دستگاه شتابدهنده خطی به منظور پرتودرمانی آماده ارائه خدمات به بیماران است و نیز با امکانات نرم افزاری پیشرفته، آمادگی ارائه خدمات شیمی درمانی و رادیوتراپی به صورت کامل برای همه بیماران از اقصی نقاط کشور است.
صادقی با اشاره به مشکلات بیماران سرطانی در زمینه تهیه دارو گفت: برای تامین دارو برای این بیماران دچار مشکلات عدیده ای هستیم، داروهایی که وارداتی بوده و الان به خاطر شرایط تحریم وارد نمی شود و بیماران با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.
وی درخصوص تولید این داروها در کشور اضافه کرد: داروهایی به کمک شرکت های دارویی در داخل تهیه می شود اما عمده مشکلات ما مربوط به پرتودرمانی است و در مان بیماران سرطانی وابسته به تجهیزات و دستگاه های شتاب دهنده خطی است که اکثر این تجهیزات از خارج از کشور وارد ومی شود.
صادقی ادامه داد: اغلب این دستگاه ها از سال های قبل وارد کشور شده اند و برای تامین و نگهداری نیاز به پشتیبانی و تامین قطعات دارند.
این فعال پزشکی در حوزه رادیوتراپی و درمان سرطان با بیان اینکه در بخش دولتی پرتو درمانی هزینه ای ندارد، افزود: مشکل اعظم این است که زمانی که دستگاه خراب می شود قطعات آن در کشور موجود نیست و روند طولانی تهیه از خارج کشور و ترخیص از گمرک حداقل چندماه زمان می برد که با از چرخه درمان خارج شدن دستگاه تا زمان تعمیر، باعث تعطیلی مرکز و عقب افتادن روند درمان بیماران می شود.
وی با انتقاد از عدم حمایت دولت در این زمینه گفت: قطعه برای این دستگاه ها به سختی وارد می شود؛ چون شرکت هایی که مسئول پشتیبانی تجهیزات هستند اغلب انحصاری بوده و در انبار خود ندارند و بنا بر نیاز مراکز، قطعات را خریداری می کنند که تا چند ماه ترخیص آن از گمرک طول می کشد؛ دولت نیز هیچ حمایتی ندارد و تامین قطعات با ارز نیمایی بدون هیچ گونه ارز تخصیصی انجام می شود.
این فعال پزشکی با اظهار امیدواری نسبت به تغییر دولت گفت: امیدواریم با تغییر سیاست، بیماران سود ببرند و با فرآوانی قطعات و دستگاه های شتاب دهنده خطی و دستگاه های به روز دنیا در کل کشور، درمان را در شهر و منطقه خودشان انجام بدهند.
وی بابیان اینکه متاسفانه درمان سرطان در کشور از درمان های نوین پرتودرمانی دنیا عقب هستیم، افزود: درمان های بروز پرتو درمانی وابسته به دستگاه شتابدهنده خطی است و دستگاه های قدیمی موجود در کل کشور امکان درمان های به روز دنیا را ندارد و نیاز است با درایت دولت جدید، تجهیزات به روز تر و درمان های بروزتر را شاهد باشیم.
دکتر صادقی در پایان خواستار تامین قطعات و تجهیزات دستگاه های رادیوتراپی به مقدار لازم برای مراکز و تسهیل در ترخیص قطعات از گمرک شد تا بتوان زودتر تعمیر دستگاه های شتابدهنده خطی را انجام داد و درمان و خدمت به بیماران شتاب بگیرد.
صادقی با اشاره به سردرگمی بیماران مبتلا به سرطان برای درمان نوین پرتودرمانی در شهرستان ها گفت: بیماران در بسیاری ازشهرستان ها دسترسی مناسب به تجهیزات به روز پرتودرمانی را ندارند و برای درمان مجبور به مراجعه به مراکز پرتودرمانی تهران و یا مراکز استانها با بعد مسافت طولانی می شوند که در این راه با مشکلات زیادی اعم از مواجهه با ابتلا به کرونا و اقامت و هزینه های پیش رو درگیرند و این امر سبب سردرگمی بیماران مبتلا به سرطان می شود.

نوشته‌ی بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *